tel. 32 2412646 Chorzów ul. Kasprowicza 2 cps@opschorzow.pl

Centrum Pracy Socjalnej w Chorzowie w ramach programu Lokalna Integracja Społeczności pragnie zaprosić wszystkich zainteresowanych na specjalny pokaz filmu dokumentalnego o tragicznych losach rodowitego Chorzowianina ks. Jana Machy pt. “Bez jednego drzewa las lasem zostanie” oraz na spotkanie ze scenarzystką i reżyserem filmu Panią Dagmarą Drzazgą. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum w dniu 3 kwietnia o godz. 16.30. Wstęp wolny!! Zapraszamy!!

Jan Franciszek Macha ur. 18 stycznia 1941 w Chorzowie Starym, zamordowany przez nazistów 3 grudnia 1942 w więzieniu w Katowicach. Urodził się w rodzinie ślusarza, zatrudnionego w hucie “Królewska” w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzów. Jego rodzicami byli Anna z domu Cofałka i Paweł Macha. W 1924 ukończył gimnazjum klasyczne w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Podczas nauki działał w harcerstwie, także w klubie sportowym przy fabryce związków azotowych; reprezentant Górnego Śląska w piłce ręcznej 11-osobowej. Działał również w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, m.in. występując w amatorskich przedstawieniach teatralnych.

W 1933 roku podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po roku, w wieku 20 lat został alumnem Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Obronił pracę magisterską pt. „Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie”. 25 czerwca 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego. Podjął pracę w macierzystej parafii, od lipca 1939 pełnił obowiązki wikarego w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym – dzielnicy Chorzowa, następnie w kościele pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

W październiku 1939 współzałożyciel tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna, działającej wśród młodzieży, studentów i harcerzy z Rudy Śląskiej. Jej działacze pomagali represjonowanym, drukowali i kolportowali niezależne wydawnictwa, prowadzili działania wywiadowcze.

Podczas II wojnie światowej na początku września 1941 aresztowany przez gestapo. Torturowany, osadzony w Policyjnym Więzieniu Zastępczym w Mysłowicach. W dniu 17 lipca 1942 roku skazano go na karę śmierci przez zgilotynowanie, m.in. wraz z klerykiem Joachimem Guertlerem. W ostatnim liście do rodziny, kilka godzin przed śmiercią napisał: Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…) Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika.

Ścięty na gilotynie piętnaście minut po północy, 3 grudnia 1942, w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Symboliczny grób znajduje się na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Po zakończeniu wojny, na cmentarzu w Rudzie Śląskiej postawiono pomnik z pamiątkową tablicą ku czci zamordowanych przez hitlerowców, w tym ks. Jana Machy. 27 października 2011 miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o osobie ks. Jana Machy, w reż. Dagmary Drzazgi – “Bez jednego drzewa las lasem zostanie”.

Źródło: pl.wikipedia.org